Gobarski izlet z GD Ptuj

Gobarski izlet, ki smo ga imeli skupaj z gobarskim društvom Ptuj, je bil še posebej zanimiv, saj se nas je nabralo kar za dva avtobusa. Verjetno je takšnemu odzivu botrovalo dejstvo, da smo si v živo ogledali kako poteka nabiranje gomoljik (tartufov).

Do gostilne Jakomin v Kubedu smo prispeli po nekoliko daljši vožnji vožnji iz Ptuja in iz Maribora. Pred gobarjenjem smo se okrepčali z okusno domačo jedjo bobiči. Nato pa smo se peljali v gozd na ogled nabiranja tartufov.

Ko govorimo o gobah, navadno mislimo na velike vrste gob, ki svoje trosnjake poženejo iz tal ali druge podlage (npr. iz lesa). Za razliko od običajnih nadzemnih vrst gob, podzemne vrste gob celoten življenjski krog preživijo v tleh. Življenje v tleh predstavlja poseben način izogibanja neugodnim življenjskim razmeram, ki na površini tal neugodno vplivajo na rast gob. Njihovi trosi se ne širijo po zraku, zato podzemne vrste gob nimajo razvitih mehanizmov aktivnega izmetavanja trosov. Ob dozorevanju pričnejo oddajati izrazit vonj. Ta privabi različne živali, ki se pogosto prehranjujejo s podzemnimi vrstami gob.

Različne vrste ob zorenju razvijejo celo paleto svojevrstnih, intenzivnih vonjev brez primere. Intenzivni vonji na človekov nos marsikdaj delujejo privlačno in odbijajoče hkrati. Trosnjaki podzemnih vrst gob so podobni gomoljem različnih oblik. Veliki so od poprovega zrna, do človeške pesti. Izjemni primerki so tudi večji.

Nekateri rastejo tik pod površino, pokriti le z drobno plastjo zemlje. Izjemoma štrlijo iz tal. Takrat jih lahko odkrijemo s prostim očesom. Običajno pa rastejo v globini nekaj centimetrov pod površino tal. Pri gomoljikah traja razvoj trosnjakov od zasnove (primordija) do zrelosti približno tri do štiri mesece.

Uvodni pouk o nabiranju tartufov.

Pasja ekipa se predstavi.

Nekaj vonjam.

Preverjamo, če je pes kaj našel.

Poletna gomoljika privabi smeh na usta.

Kmalu smo našli naslednji primerek.

Motivirani od najdb smo iskali naprej.

Zvezda pasje ekipe.

Iskanje tartufov nas je popolnoma prevzelo.

Gozd je naenkrat bil poln iskalcev.

Take smo pobirali...

Pridne pse smo malce pocrkljali.

Iz gozda na krožnik.

Iz krožnikov v lačna usta.

Pripravili smo tudi mini razstavo.

Najti smo uspeli 12 različnih vrst gob.

Ogledali smo si še cerkev v Hrastovljah.

Značilnost cerkve je slika mrtvaškega plesa.

Login

Datum zadnje spremembe strani: 28 januar 2016 09:37
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.031 sekundah.