<< Acer pseudoplatanus, beli javor | Drevesa in njihovi najpogostejši gobji partnerji | Betula pendula, navadna breza >>

Alnus glutinosa, črna jelša

Alnus glutinosa, črna jelša

Črna jelša zraste do 30 metrov visoko, deblo drevesa pa je pokončno in ima rdeče rjavo lubje, ki je pri starih drevesih luskasto in razpokano. Krošnjo sestavljajo redke in močno razrasle veje, ki ji dajejo stožčasto obliko. Listi črne jelše so enostavni in jajčasti in imajo nepravilno nazobčan rob. Po zgornji strani so svetleče temno zelene barve, po spodnji pa so svetlejše zeleni. Povprečno so dolgi okoli 10 cm in imajo kratke peclje.

Cvetovi so enospolne mačice. Moške so viseče in valjaste, razvijejo pa se zgodaj spomladi, še pred pojavom prvih listov. Ženske mačice so manjše, ovalne in pokončne, iz njih pa se po oploditvi razvijejo majhni viseči storžki zelene barve, ki so prekriti z luskami. V njih zorijo majhna krilata semena, ki iz zrelih storžkov izletavajo, ko so le-ti še na drevesih.

Črna jelša je razširjena po celi Evropi vse do Sibirije, zahodne Azije, Severne Afrike, pa tudi v Novi Fundlandiji in Labradorju. Uspeva povsod tam, kjer je raven podtalnice visoka, najraje pa se zadržuje ob vodi. Najbolj ji odgovarja globoka ilovnata podlaga, razmnožuje pa se s semeni in potaknjenci.

Les črne jelše je gost in trpežen in temne barve. V vodi se njegova odpornost še okrepi, zaradi česar se pogosto uporablja za pilote in podvodne dele mostov. Na zraku les hitro propade, je pa primeren za ogrevanje, saj gori skoraj brez dima. V preteklosti so oglje iz lesa črne jelše veliko uporabljali pri izdelavi črnega smodnika. Skorja se uporablja pri strojenju usnja.

Mikorizne in druge pogoste vrste gob:

Alnirhiza Atroverrucosa
Alnirhiza Cana
Alnirhiza Cremicolor
Alnirhiza Cystidiobrunnea
Alnirhiza Lilacina
Alnirhiza Suffusa
Alnirhiza Texta
Alnirhiza Violacea
Alpova Doplophloeus
Calonarius alnobetulae, jelšev koprenar
Cortinarius Atropussilus
Cortinarius Badiovestitus
Cortinarius Bibulus
Cortinarius Helodes
Cortinarius helvelloides, medenorjava koprenka
Phlegmacium Kuehneri
Cortinarius Pluvius
Gyrodon lividus, navadni jelšar
Gyrodon Monticola
Lactarius Alpinus
Lactarius Lepidotus
Lactarius lilacinus, lilasta mlečnica
Lactarius obscuratus, jelšina mlečnica
Lactarius omphaliiformis, lijasta mlečnica
Melanogaster Broomeanus
Naucoria Escharoides
Naucoria Subconspersa
Russula alnetorum, jelšina golobica
Russula Pumila

Login

Datum zadnje spremembe strani: 05 april 2024 15:01
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.052 sekundah.