Determiniranje gob 2024

Začel/a klavir, 08 Januar 2024, 18:59

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Najverjetneje je mlada peščena lupljivka.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

klincpagobe #42, na obeh slikah sta jesenska gobana, nekoliko starejša. Mrežica se lepše vidi pri mlajših primerkih. Modrenje pri jesenskih gobanih ni običajno. Morda je goban bil napit z vodo.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

bor #43, na sliki so najverjetneje mladi primerki pegaste korenarke, ki so strupene.

Lep pozdrav,
Slavko

Poss

Prosim za determinacijo

Prve tri fotografije so ista goba.
Četrta je fotografirana na telefonu gospe, ki sem jo srečal v gozdu, upam da bo videla.
Zadnja "zvezdica" je bila zelo spolzka.

Hvala!

Nagi Bator

@ Poss
Prva bi morala biti Bisernica oz. Rdececa musnica, na telefonu je verjetno vrsta deznika v zgodnjem stadiju, katera je pa zvezdica, pa ne bi vedel.

slavko

Strinjam se z določitvijo Nagi Bator-ja. Tista goba, ki je podobna zvezdici, je navadna trdokožnica, ki je razpočila in oddala trose. Ostala pa je lepa zvezdica. Lupina teh gob je tako čvrsta, da jih najdemo še naslednje leto.

Lep pozdrav,
Slavko

Gobar Jujc

Živjo proism za determinacijo. Najdene v Beli krajini. Hvala lp

slavko

Nagubana koprenka, zavarovana vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

Gobar Jujc

Citat od: slavko dne 12 Oktober 2024, 16:01Nagubana koprenka, zavarovana vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

Hvala!

LucijaLotus

Pozdravljeni,

danes smo bili na sprehodu v mešanem gozdu nekje na višini okoli 800 m. Prijateljica pravi, da so te gobe užitne, jaz jih ne poznam. Prosila bi, če jih kdo determinira. Hvala!

Lp,
Lucija

Ta Pravi Gobar

Lucija, to je Ciganček oz. Pšenična koprenka, zelo okusna goba, se najde v večjih količinah.  Evo opis :
https://www.gobe.si/Gobe/CortinariusCaperatus

mihab

Prosim za pomoč pri določitvi teh treh gobic
1a.jpg2a.jpg
3a.jpg4a.jpg
5a.jpg6a.jpg

Ta Pravi Gobar

Gospod Slavko - ali kateri drugi, kak je z marelami, nabranimi med Navadnimi barvilnicami ?   Rastlina velja za zelo strupeno zadevo, če poješ 3 semena - plodove, si mrtev.  Tega vraga je tisoče v gozdu pri Marjeti na Dravskem polju, vmes pa lepe marele.  Ampak skozi razmišljam, ali ni nevarnosti da gobe posesajo nekaj strupa s teh Barvilnic ? Mislim, prava džungla, med njimi pa marele ... Prosim za odgovor, lep pozdrav  !!

klavir

Jaz ne bi rekel, da obstaja ta bojazen...

Bo še Slavko povedal...

lp

Nagi Bator

Jaz sem lani pulil to zadevo z vrta, kjer se mi je razsirila in seveda imel cisto vijolicne roke od plodov.
Sele kasnje sem prebral, da gre za zelo strupeno rastlino in da je naj ne bi sploh prijemal z golimi rokami.
Kljub temu ni bilo z menoj nic narobe.
Kjerkoli berem glede toksicnosti pisejo, da bi zauzitje vecje kolicine rastline lahko bilo potencijalno smrtno nevarno ter da so najbolj strupeni podzemni deli. Nikjer ni govora o semenih in kaksni ultra toksicnosti teh.