Determiniranje 2013

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2013, 15:21

Prejšnja tema - Naslednja tema

lisjak

#210
kaj imam tokrat
B - to so gobe na istem travniku kot gobe na slikah A, samo 5 dni kasneje, 5-10m ob gozdu, verjetno gre za livke, samo ne vem katere
lp


A1


A2


A3


A4



B1


B2


B3


B4


B5



C1


C2


C3


C4


C5



D1


D2



E1


E2

 
F1


F2

 


G1


G2



H1


H2


H3



I1


I2



J1

 
K1

 
L1


slavko

BubikolRamios najverjetneje:
1. Micromphale foetidum
2. Oligoporus subcaesius
3. vrsta sluzavke (Myxomicetes)

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

lisjak, najverjetneje:
A, B - listna livka (Clitocybe phyllophila),
C - žolčasta koprenka (Cortinarius vibratilis),
D - polzastrta koprenka (Cortinarius torvus),
E - Mycena flavescens,
F - ne vem,
G - zvonasti govnar (Panaeolus campanulatus),
H - korenasta medlenka (Hebeloma radicosum),
I - ne vem,
J - pripognjena čeladice (Mycena inclinata),
K - gobe iz rodu korenovk (Collybia),
L - gobe iz rodu tintnic (Coprinus).

Lep pozdrav,
Slavko

Poss

Pozdravljeni! Sicer že več let spremljam vaš forum in se poizkušam čim več tudi naučiti, vendar še vedno poznam relativno malo gob. Ob tem, da sem še zelo nezaupljiv večino "sumljivih" gob raje pustim v gozdu. Tako sem danes po 2h urah imel v košari eno zaprto marelo nakar srečam zelo prijazno gospo, ki mi veselo namigne: "gob pa kr je!". Na kar ugotoviva, da je gospa pobirala Cigančke, meni nepoznane gobe. Na mojo srečo, je bila toliko prijazna, da mi je gobe najprej pokazala že nabrane, nato pa sva še skupaj na hitro odkrila 2-3. Razložila mi je tudi kako jih prepoznam (belkaste "lise" po klobuku, obroček okrog beta, lističar). Našel sem jih v kratkem času toliko, da bo za en obrok poizkušine, ob koncu pa najdem gobo, ki sem jo najprej imel za cigančka, vendar že ob čiščenju v gozdu ugotovil, da pa to le ni ciganček, ampak nekaj drugega. Bet je bil namreč čvrst in ni bil "vlaknast" ampak bolj podoben kakšnim gobanom - trosovnica je listnata. Ker je bila goba že očiščena sem jo pustil v košari in jo doma poslikal.
1.


Prosil bi še za identifikacijo naslednjih gob:
2.

3. To naj bi bila ena izmed polstenk? Je to užitna goba?


4. Zelo lepa, bele barve


5. In še goba, ki sem se jo naučil prepoznati danes - Cigančki (prosim za potrditev :) )


Za odgovore se vam najlepše zahvaljujem (s klikom na posamezno sliko se slika poveča).

Lemedis

Poss#213 : Najprej lepo pozdravljeni med nami na forumu.
Gobe, ki ste jih našli si po vrsti sledijo takole:
1. pšenična koprenka /ciganček , užitna. Tale zadnja, ki ste jo našli je nekoliko drugačne barve, kar je značilno za mlade primerke, da vlečejo malce na vijolično. Važno je, da ste pozorni na poprh na temenu klobuka, in ostale znake ki ste jih sami omenili.
2. vijoličasta koprenka, užitna. Koprenk je sicer ogromno število vrst a ta vrsta po barvi tako izstopa, da je lahko razpoznavna.
3. Peščena lupljivka, užitna; primerna za mešanje z drugimi vrstami gob.
4. Mlad primerek borovega glivca, užiten. Ob hrastih raste podoben, svetlejši hrastov glivec tudi užiten.
5. Pšenične koprenke/cigančki; čestitam za novo vrsto ki ste jo dodali na seznam gob, ki jih poznate.

lp, Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

karel

Pozdravljeni!
Prosil bi za potrditev, ali je to rdečkasta trhlenka. Rastla je na zelo trhlem štoru.Premer klobuka 6 cm.
Lep pozdrav!

slavko

Na posnetkih je rdečkasta trhlenka (Tricholomopsis rutilans), pogojno užitna (prekuhati).

Lep pozdrav,
Slavko

mattyy

Pozdravljeni

Mene pa zanima katere gobe najpogosteje nabirate in katere priporočate. Jaz samo jurčke, lisičke in marele nabiram, ker so me tak doma učili, da je to najbolj varno.  ;D Zdaj pa bi še jaz malo druge gobe probal, ker vidim da je ful gob užitnih in verjamem, da so tudi ful dobre.

ksenijabb

Borov glivec je fantastičen v vseh gobjih jedeh, prav tako kostanjevka, cigančki (pšenična poprhnjenka)...Dober tek želim in lep gobarski pozdrav!

Poss

Lemedis: hvala za determinacijo.

Za tega borovega glivca sem pa že v gozdu nekako slutil, da mi bo še žal, da ga ne vzamem s seboj.

Lojze07

Pozdravljeni!

Rasla je na umirajočem bukovem drevesu - pa ne vem, kako se imenuje? Je užitna? Če je, kako jo pripravite?

Hvala.

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

nebivedu

Pozdravljeni,
katera gobe bi bile to? Nekatere imajo klobuk zavihan navzgor - predvidevam da gre za enako vrsto, saj so vse precej sluzaste po vrhu.


Hvala!

Lemedis

Lojze007#220
Našli ste sluzasto širokolistko (Oudemansiella mucida), ki je užitna a ima zelo malo mesa (tanek klobuk), bet pa ni primeren, ker je precej trd. Nisem še slišal, da bi jo kdo izredno cenil samostojno, tako da pride v poštev mešanje z drugimi gobami.
lp, Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

Lemedis

nebivedu#221
Našli ste zavito širokolistko (Oudemansiella radicata), ki je užitna goba.
Vse gobe na vaših slikah pripadajo tej vrsti ja.
lp, Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!